wojewoda
marszałek
poznań

Historia

Początki Cechu Ślusarzy to współpraca z kowalami. Tak było jeszcze w XIV wieku, ale ówczesna brać cechowa doszła do wniosku, że należy mieć własny cech. W ten sposób w roku 1441 nastąpiła reorganizacja i przystąpiono do tworzenia odrębnego cechu z własnym statutem i prawem do wyboru własnej starszyzny cechowej.

Tak więc od wieków ślusarze w Poznaniu zajmowali się ręczną obróbką metalu, wykonywaniem rożnych przedmiotów metalowych – narzędzi, zamków, kluczy, okuć, ale też ostrzeniem noży i narzędzi. Ślusarstwo jak każdy fach bardzo się zmieniło, wyodrębniały się nowe specjalności, które z czasem stawały się nowymi zawodami. Inne umiejętności zanikały, ręczną pracę i ludzki kunszt zastępowały maszyny.

Ale szczęśliwie, mimo różnych kolei losu i dziejowych zawieruch nie zanikła potrzeba trwania w Cechu. I tak już od ponad 570 lat wiercą, gwintują, piłują, szlifują i wycinają rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych w Poznaniu, którego Patronami są, jak na poznański cech przystało, Święci Piotr i Paweł. W naszej organizacji jest obecnie zrzeszonych 37 członków o zróżnicowanym profilu ślusarstwa, a także mechaniki maszyn, mechaniki pojazdowej i inne. W tym gronie są również zasłużeni członkowie, 1  Honorowy  Starszy Cechu i 2  Honorowych Członków.

Organizacja nasza posiada własny Dom Cechowy, w którym mieści się siedziba Cechu, a także jest współwłaścicielem Ośrodka Wypoczynkowego - nad morzem w Międzywodziu, z którego mogą korzystać zarówno członkowie Cechu, jak i inni wczasowicze.