wojewoda
marszałek
poznań

XXIII SPOTKANIE KOLĘDOWO-NOWOROCZNE

2016-02-01

Spotkanie kolędowo-noworoczne 2016

2016-02-01 00:00:00,

To już po raz XXIII...Od niemal ćwierćwiecza, w ostatnią niedzielę stycznia Wielkopolskie Rzemiosło organizuje uroczyste Spotkanie kolędowo-noworoczne. To znakomita okazja,  by w siedzibie Izby podjąć najważniejszych gości – Metropolitę Poznańskiego, Parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych z Poznania i całej Wielkopolski oraz  gości z zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, które z nami współpracują. To okazja do podsumowania minionego roku , złożenia sobie najserdeczniejszych życzeń i wreszcie możliwość zobaczenia dawno niewidzianych znajomych, którzy do Poznania zjeżdżają z całego województwa.

W tym roku – Spotkanie Kolędowo-noworoczne odbyło się 31 stycznia.

Prezes Jerzy Bartnik w asyście Wiceprezesów i Dyrektora Izby oraz Starszyzny Cechowej powitał Arcybiskupa  Stanisława Gądeckiego Metropolitę Poznańskiego. To bardzo uroczysty i charakterystyczny moment tych styczniowych spotkań, a także okazja do osobistych powitań dla Księdza Arcybiskupa  i Starszych Cechów.

Dyrektor Tomasz Wika, który prowadził to spotkanie w imieniu  Wielkopolskiego Rzemiosła powitał także Parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych województwa, włodarzy miast i powiatów na czele z Wiceprezydentem Poznania Arkadiuszem Stasicą oraz przedstawicieli uczelni wyższych i szkół zawodowych, z którymi współpracujemy. Powitał także gości z innych instytucji i organizacji współpracujących, na co dzień z Wielkopolską Izba Rzemieślnicza w Poznaniu oraz rzemieślników i ich rodziny. Szczególnie ciepło powitał jednak delegację z Grodziska Wielkopolskiego, której przewodził Burmistrz Henryk Szymański. To właśnie włodarze Grodziska Wielkopolskiego  we współpracy z Powiatowym CRR-Małej i Średniej  Przedsiębiorczości przygotowali oprawę artystyczną tegorocznego spotkania.

Prezes Jerzy Bartnik podsumowując miniony rok zwrócił uwagę na nowelizację ustaw, które  mają wpływ na  nasze  funkcjonowanie w gospodarce. Dobitnie podkreślał znaczenie ożywienia dialogu społecznego, który praktycznie w ostatnich latach zamarł – dla rzemiosła to bardzo ważne forum, na którym może artykułować swoje potrzeby.  Nowelizacja ustawy o rzemiośle przywróciła między innymi w nasze szeregi rzemieślników związanych z gastronomią, a  to znacząco poszerzyło obszar działań i postawiło nowe zadania edukacyjne. Dlatego też jednym z najważniejszych zadań jakie przed nami stoją to zapisanie w formie konkretnych projektów działań mających na celu podnoszenie jakości kształcenia młodzieży. 

Tradycyjnie już na koniec części oficjalnej głos zabrał  Arcybiskup Stanisław Gądecki. W swoim wystąpieniu mówił o Roku Miłosierdzia i rocznicy Chrztu Polski. To dwa doniosłe wydarzenia, które określają tegoroczne działania. Zapraszał Rzemiosło do czynnego włączenia się w upamiętnienie rocznicy Milenium, a także do kultywowania i pielęgnowania w codziennym życiu miłosiernych zachowań.  Na zakończenie – delegacje  Powiatowego CRR-Małej i Średniej  Przedsiębiorczości w Grodzisku Wlkp. Burmistrz Grodziska Wlkp. oraz Wiceprezesi Izby wręczyli Księdzu Arcybiskupowi dary i upominki. 

Jak słusznie zauważył Tomasz Wika – Grodzisk Wielkopolski kojarzy się ze znakomitą orkiestrą dętą, wodą grodziska i grodziszem charakterystycznym piwem, które po wielu latach nieobecności znów wróciło na rynek. Na niedzielnym spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć tych wizytówek miasta.

O wrażenie artystyczne zadbała więc znakomita Grodziska Orkiestra Dęta pod Dyrekcją Stanisława Słowińskiego i Renaty Kubale, a prawdziwy zachwyt wzbudził  Zespół Tańca Ludowego – Cybinka Grodzisk.

To była „strawa duchowa”, a o doznania smakowe świetnie zadbali mistrzowie z Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy.

Długo jeszcze po ostatnich akordach orkiestry goście biesiadowali, rozmawiali i planowali kolejne spotkanie … za rok!

Marzena Rutkowska-Kalisz

Zapraszamy do galerii foto